GAZİ FİŞEK FABRİKASININ YENİ ÜRETİM HATTI HİZMETE GİRDİ
GAZİ FİŞEK FABRİKASININ YENİ ÜRETİM HATTI HİZMETE GİRDİ

 

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından yurt dışı bağımlılığı tamamen ortadan kaldıracak, yerli ve milli tezgahlardan oluşan Gazi Fişek Fabrikası yeni üretim hattı açıldı.

 

Açılışa Koronavirüs tedbirleri kapsamında Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, video konferans yöntemiyle katıldı.

Milli Savunma Bakanı Akar, MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere’den yeni fişek hattı ve çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Akar, Türkiye’de sanayi ve teknoloji alanlarında önemli gelişmeler ve çalışmaların yaşandığını ancak bunların hiçbirini yeterli bulmadıklarını belirterek, “Çalışmalarımızı artan hız ve tempoda sürdüreceğiz ve çok daha ileri seviyelere çıkaracağımıza inanıyorum” dedi.

Yeni açılan Gazi Fişek Fabrikasının Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla son derece önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Milli Savunma Bakanı Akar, “Bu özel ve anlamlı fabrikamıza artık yabancı makinalarla değil, yerli ve milli makinalarla hizmet getirmenin, üretim sağlamanın da anlamı ve önemi çok büyük. Bunun da ötesinde yabancı menşeli tezgahlara nazaran yerli ve milli tezgahlarla yapılan üretimle, üretimin %40 artması da bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır” ifadelerini kullandı.

Akar, yeni üretim hattı ile yerli ve yabancı tüm taleplerin daha hızlı karşılanacağını da belirtti.

Bunun hem malî hem de güvenlik bakımından önemli bir adım olduğunu söyleyen Akar, “Tezgah bağımlılığımız olduğunda parasını verdiğimiz malzemeleri alamamak gibi durumlarla karşılaştık. Biz bu hızda gittiğimiz takdirde bütün üretim malzemelerimizin tezgahlarını da inşallah kendi kendimize yapabilir hale geliyoruz,  bunu daha da geliştireceğiz” açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakanlığına bağlı fabrikalarda koruyucu sağlık malzemesinin üretiminin artırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Akar, bugüne kadar yaklaşık 30 milyon maske, 500 bini aşan tulum, 140 ton dezenfektan ürettiklerini belirtti.

MKEK tarafından “Sahra” adı verilen mekanik solunum cihazının prototipinin üretildiğini de hatırlatan Milli Savunma Bakanı Akar, “Sertifikasyon süreci de belli bir aşamaya geldi. Çok kısa zaman sonra haftada 500 cihaz üreterek hem ülkemizin, Silahlı Kuvvetlerimizin hem de dost ve müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayacak duruma geleceğiz” dedi.

Yeni kurulan hat sayesinde üretim kapasitesinin üç kat artırılması planlanıyor.

7.62 mm x 39 Kalaşnikof fişek, 7.62mmx51 NATO fişek, 7.62 ve 5,56 mm Büzmeli Manevra fişekleri üretecek yeni hat sayesinde iç ve dış talep daha rahat karşılanacak, daha kaliteli üretim gerçekleştirilecek.

DİĞER HABERLER

©2024 Yılmaz Savunma Sanayi Tüm Hakları Saklıdır.